بورسیفا
سعی میکنم بهترین آموزش ها و اخبار دقیق خدمتتون ارائه بشه.

کارگزاری شرکت بورس چیست؟

109

کارگزاری شرکت بورس یا بروکر Brokerage در بازار سرمایه و بورس به معنای وکیل سرمایه گذار شما در سامانه معاملاتی بورس. به این معنا که هر گونه ثبت سفارش اعم از خرید یا فروش از طریق کارگزاری شرکت بورس انجام میگردد و واسطه بین سهامداران و سازمان بورس و شرکت های سهامی است.

کارگزاری شرکت بورس ، بنگاه‌های معاملاتی هستند که خرید و فروش سهام توسط آنان صورت می‌گیرد. هر کارگزاری شرکت بورس بنا بر ارائه خدمات و سابقه حضور در بازار، میزارن سرمایه و سایر پارامتر های کسب شده از سازمان بورس دارای رتبه بندی از الف بوده که رتبه الف بالاترین رتبه بین تمام کار گزاری های فعال است.

به طور کلی تر، کارگزاری شرکت بورس اشخاص حقوقی هستند که به نمایندگی از طرف مشتریان اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار و کالا و یا اوراق مبتنی بر کالا و ارائه سایر خدمات در بازار سرمایه به مشتریان می‌نمایند، به طوری که انجام فعالیت کارگزاری شرکت بورس نیازمند کسب مجوز تاسیس و فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار و عضویت در کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و بورس مربوطه است.

معمولا کارگزاری شرکت بورس یا همان بروکر ها علاوه بر دفتر مرکزی شعبات مختلفی در مراکز استان ها و شهرستان هستند تا خدمات رسانی به مشتریان تسهیل گردد. در صورتی که آن کارگزاری شرکت بورس در شهری فاقد شعبه باشد، دفاتر پیشخوان دولت به انجام امور اداری مربوطه خواهند پرداخت.

 تأسیس شرکت کارگزاری شرکت بورس یا اشتغال در آن‌ها، مستلزم پذیرفته شدن در آزمون‌های کارگزاری شرکت بورس است. کارگزاری‌ها علاوه بر خرید و فروش سهام به نمایندگی از سهامداران می‌توانند وظایف دیگری مانند آموزش سهامداران، مشاوره سرمایه‌گذاری و بازارگردانی را نیز بر عهده بگیرند.

چرا انجام معاملات بورس از طریق کارگزاری شرکت بورس ها انجام میگردد؟

طبق قانون وضع شده تمامی سهامداران مکلف به دریافت کدبورسی از بین کارگزاری شرکت بورس تایید صلاحت شده از سوی سازمان بورس ، و تمامی سفارشات از طریق همان کارگزاری شرکت بورس امکان پذیر است، و کارگزاری شرکت بورس ها وکیل تام الاختیار سرمایه گذاران بوده و هیچ کس غیر از کارگزاری شرکت بورس ها حق ثبت سفارش مستقیم از سازمان بورس را نخواهد داشت.

افرادی که در کارگزاری شرکت بورس مشغول به فعالیت می‌باشند، افرادی خبره، با تجربه و آشنا به مسایل مالی هستند که نسبت به شرایط اقتصادی، بازار اوراق بهادار و بازار کالاهای مختلفی که معامله می شود شناخت کافی دارند.

حتی حضور سهامداران در تالار شیشه ای سازمان بورس الزامی نیست، و صرفا جهت مشاهده نوسان قیمت ها حضور میابند.

بنابراین هر سهامدار، تمامی مراحل ثبت نام برای دریافت کد بورسی و ورود به بورس، ثبت سفارش خرید و فروش سهم؛ فقط و فقط از طریق کارگزاری شرکت بورس های مورد تایید سازمان بورس امکانپذیر است.

شرکت های کارگزاری چه خدماتی را ارائه میدهند:

خدمات بورس اوراق بهادار

 1. معاملات اوراق بهادار
 2. معاملات آتی سهام
 3. مشاوره پذیرش شرکت‌ها در بورس
 4. مشاوره عرضه شرکت‌ها در بورس

خدمات بورس کالا

 1. معاملات محصولات فلزی
 2. معاملات محصولات نفت و پتروشیمی
 3. معاملات محصولات کشاورزی
 4. معاملات سیمان
 5. معاملات آتی
 6. مشاوره پذیرش

خدمات بورس انرژی

 1. ۱-         معاملات برق، نفت و گاز
 2. معاملات سایر حامل‌های انرژی
 3. قراردادهای سلف‌موازی و استاندارد
 4. قراردادهای آتی
 5. قرارداد اختیار معامله

علاوه بر موارد بالا خدمات زیر نیاز به مجوز خاصی از نهاد یا سازمانی نیست:

 1. معاملات برخط
 2. سبدگردانی
 3. مشاوره سرمایه‌گذاری
 4. پردازش اطلاعات مالی
 5. تعهد پذیره‌نویسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.